- www.penkavy-nadherne.cz -

seminář 2011

Poslední dobou nějak nestíhám sedět u počítače jako dříve, ale přesto jsem si řekl, že musím chovatelům astrildovitých alespoň nastínit seminář věnovaný pouze této sortě chovatelů exotického ptactva, který se letos konal na Špičáku v penzionu Sládek. Jak tedy začít. Dovedete si představit, že jedete třeba z hub, zastavíte se v nějaké hospůdce na oběd a najednou slyšíte od každého stolu, jak si všichni povídají o ptácích a ještě k tomu o drobotině?! Prostě paráda!!! Tak přesně tenhle pocit jsem měl při obědě na semináři chovatelů drobotiny na Špičáku. chovatelé na Špičáku Seminář se uskutečnil v příjemném penzionu Sládek a v podstatě ho tvořily tři přednášky, ale hlavně nekonečné diskutování mezi chovateli samotnými. První přednáška, řekl bych až dost obsáhlá byla o Amadině gouldové. Zde povídal pan Petr Podpěra. Druhá přednáška byla o výživě a biorytmech astrildovitých. Zde hovořil pan Michal Vít. A na konec třetí přednáška, která mě osobně zaujala nejvíce kde hovořil pan Josef Piskora o výstavních zebřičkách, jak má ta která mutace ve standardu správně vypadat, ale také vyprávěl vlastní zkušenosti z jeho chovu různých astrildovitých pěvců. Tyto zkušenosti, právě od takových chovatelů, jakým pan Piskora je, jsou obrovským přínosem každému, ať už začínajícímu nebo zkušenějšímu chovateli. Chtěl bych ještě dodat, že osobně výstavní zebřičky nechovám, ale když jsem doslova hltal povídání pana Piskory o standardech té které barvy (mutace), jaké znaky musí přesně mít a co už jsou chyby, tak jsem si řekl, že to musí být úžasná práce, ale zároveň si nedovedu předtavit někoho kdo výstavní zebřičky chová nebo chce chovat a tyto informace nemá. Možná přeháním, ale určitě by bylo dobré vypracovat a někde zveřejnit takovéto informace. Rozhodně by to bylo ku prospěchu věci a pak by se asi nestalo, že na některé nejmenované výstavě vyhraje zebřička, která vůbec neodpovídá správnému standardu té barvy kterou měla dle uvedení mít, což zde mimo jiné také zaznělo.
Osobně si myslím, že se toto setkání droboťářů zdařilo i přesto, že nedorazil tolik očekávaný veterinární lékař pro kterého jsme měli samozřejmě připraveno plno otázek. Rozhodně je ale dobré se jednou za čas takto sejít a jak se říká, pokecat. Na burzách a výstavách se chovatelé sice také potkají, ale na pořádné prodiskutování o svých zkušenostech to není.
Chtěl bych tedy dodatečně Michalovi Vítovi poděkovat za příjemné povídání a hlavně, že se mu podařilo toto setkání vůbec zrealizovat a dostat asi pětatřicet chovatelů drobotiny na jedno místo.
Ještě jednou díky a všem droboťářům přeji plné klece i voliéry kvalitních odchovů.


autor článku - Tomáš Prachař

Nahoru