- www.penkavy-nadherne.cz -

krmivy a údržba chovu v praxi

Praxe mě naučila že skutečně stěžejní bod v chovu drobotě je co nejkvalitnější krmivo. Samozřejmě, že jsem také kupoval tuzemské druhy prosa, ale i když vypadalo co nejlépe a skladoval ho jak jsem chtěl, tak stejně bylo za nedlouho obaleno jakýmsi prachem. Takto zaprášené krmení způsobuje drobnému ptactvu obrovské zdravotní problémy, končící většinou úhynem. Takže nezbývalo než jej od prachu zbavit vypráním a následným usušením. Kdo to tak dělá, tak ví jak je to pracné. Dnes však máme na našem i zahraničním trhu již namíchané velice kvalitní krmné směsi pro všechny druhy ptactva. Takové směsi jsou skutečně čisté a dají se zkrmovat jak suché tak naklíčené. Firem distribujících tyto krmiva je skutečně dost. Ceny jsou samozřejmě vyšší nežli u tuzemských pros, ale kalkulace mezi cenou za krmení a nákupem náhrad za uhynulé kusy jsou jednoduché počty. Já kupuji směsi pro drobné exotické ptactvo od firmy RUVO, QUIKO a PRESTIGE. Jsou to kvalitní krmné směsi, které bez problémů také klíčím. Ceny jsou různé a pohybují se zhruba od 500kč do 800kč za 25kg pytel. Když si však vezmete, že například amadina gouldové se prodává od 400 kč kus, tak není co řešit. Skutečně mohu říci, že s používáním těchto krmiv a samozřejmě i udržováním chovného zařízení v čistotě nemám s odchovy amadin gouldových problémy jako v minulosti. Tedy ke krmení v mé praxi. Jak jsem již uvedl tyto směsi mají ptáci v suchém stavu neustále v krmítkách. Dále je dostávají denně také klíčené. Zvláště pak při odchovu mláďat, ale v menším množství i odstaveným kusům. Klíčené zrní smíchávám se sušenou vaječnou směsí od firmy WITEMOLLEN. Samozřejmě, že milují i klasy senegalského prosa, které připevňuji vždy na přední mřížku klecí i voliér kolíčkem na prádlo.
klíčení zrní
Způsob klíčení se mi nejlépe osvětčil tento:
Do silonové punčochy naberu potřebné množství zrní a bez jakéhokoli praní ponořím do misky se studenou vodou na cca 12 hod. Poté tedy druhý den bez vysypání tuto punčochu se zrním properu pod tekoucí studenou vodou, důkladně vyždímu a v utěrce trochu osuším. Zrní má v sobě již nasátou vodu takže ho už nemusíme dále namáčet. Následně takto vlhkou punčochu dám na dalších 24 hodin do cedníku a připravím si druhou punčochu, stejným způsobem jako první. Po 24 hodinách první punčochu s cedníku pouze vysypu do mísy a vlhké naklíčené zrní smíchám se zmíněnou vaječnou směsí na slabě vlhkou konzistenci a zkrmuji. Pokud je potřeba můžeme přivlhčit vodou. Pozor však na mazlavou směs. Tímto způsobem točím neustále tyto dvě punčochy. Rychlé, praktické a zrní nesmrdí zkvašením, díky dobrým vlastnostem silonových punčoch. Vzhledem k tomu, že hnízdím v zimních měsících, tak ptáci nedostávají v tomto období zelené krmení. To mají hojně k dispozici až na jaře a v létě, kdy jsou v odstavných voliérách. Dále pak mají k dispozici denně v miskách písek.
doplňky aquamid
Ten doplňuji rozemletými vaječnými skořápkami, které po rozemletí dávám na deset minut do mikrovlnky. Jedenkrát týdně přidávám trochu dřevěného uhlí pro exoty. Vodu připravuji vždy den dopředu v pěti litrových kanystrech, do kterých přidávám vitaminové doplňky od firmy AQUAMID.
desinfekce
Celé chovné zařízení by se mělo udržovat v čistotě a zbaveno veškerých parazitů a škůdců ohrožujících náš chov. Kromě běžného vysávání a utírání prachu bychom měli provádět také občasnou desinfekci klecí, budek a podobně. Často se můžeme ve svém chovu, ať už chceme nebo ne, setkat například se čmelíky. Jsou to drobní pavoukovití paraziti, kteří se živý krví našich opeřenců. Vyskytují se ve velkých počtech a jsou špatně viditelní. Často je můžeme nalézt v hnízdních budkách, kde mohou způsobit i úhyny mladých. Jakmile ve svém chovu čmelíky objevíme, musím ihned zasáhnout, protože se velmi rychle množí. Prostředků pro likvidaci takovýchto škůdců existuje spousta, některé lze použít i za přítomnosti ptáků, jiné ne. V takovém případě je nutné ptáky z klece na čas odstranit. Je třeba se vždy řídit návodem k použití. Vždy se snažte, aby se ptáci ve vašem chovu cítili dobře, měli vždy čistou klec, krmení a vodu. Jen tak bude váš chov prosperující a vy se můžete těšit z početných a zdravých odchovů.

Nahoru