- www.penkavy-nadherne.cz -

Guldí liga 2013

AG KLUB.CZ
V České republice prvnímu a zároveň jedinému specializovanému klubu chovatelů Amadiny Gouldové s názvem AG klub.cz, který byl založen koncem loňského roku, respektive funguje od začátku letošního roku se podařila uspořádat první klubová výstava.
Výstava to byla klasická, soutěžní, jednodenní a byla nad očekávání hodně povedená.

Vše proběhlo 14.9.2013 v Nymburku ve staré dobré moštárně.

Výstavy se aktivně zúčastnilo 18 chovatelů z nichž bylo 15 členů klubu, včetně Slovenských chovatelů a třech chovatelů nečlenů klubu AG. Kvalita vystavovaných Amadin Gouldových byla, jak to bývá od průměrných až po velice kvalitní jedince, které by se rozhodně neztratili ani na světových soutěžích a to včetně žlutých a modrých mutačních řadách. Vystaveno bylo celkem 128 jedinců ve čtyřech klasických skupinách a jedné skupině kolekcí. Vítězem celé výstavy se stal člen AG klubu, Jozef Siman ze Slovenska s přírodním červenohlavým samečkem. Tento chovatel získal zároveň 316 bodů s dvanácti jeho vystavenými kusy, což byl nejvyšší počet bodů z celé výstavy. Bylo na první pohled vidět, že jeho chov je opravdu na vysoké úrovni. Druhé místo co do počtu bodů obsadil také člen AG klubu Rosťa Petřík a to 140 bodů s osmnácti jeho vystavenými kusy. A na konec třetí místo získal rovněž člen AG klubu Michal Vít a to 90 bodů s patnácti jeho vystavenými kusy. Oba posledně jmenovaní, zde rovněž představili jejich velice kvalitně vedené chovy. Samozřejmě, že Amadiny Gouldové ve vynikající kvalitě zde vystavovali i další chovatelé, ale nemohu je zde všechny jmenovat. Myslím, že pro tento účel bude na klubovém webu ke stažení katalog výstavy.

Výstava tohoto typu je pro klub, ale hlavně pro jeho členy obrovským přínosem, zvláště když na jednom místě můžeme vidět a porovnat obrovské rozdíly ve kvalitě výstavních Amadin Gouldových. Tento první ročník nám v podstatě zmapoval kvalitu výstavních AG u nás a ukázal jakým směrem jít dál. K tomuto samozřejmě napomůže rovněž nový standard výstavních Amadin gouldových, který byl v letošním roce precizně vypracován Michalem Vítem, ale přesto není nad praktické porovnání AG přímo na výstavě. Teď už záleží na každém, jak se k této pečlivé šlechtitelské práci postaví. Pevně však věřím, že úroveň výstavních AG bude mít v České republice vzrůstající tendenci. Svědčí o tom nadšení a zájem o kvalitu, ale i o technologie chovu většiny chovatelů, vystavovatelů. Za to bych chtěl srdečně poděkovat především zakládajícím členům AG klubu, ale také všem, kteří se na této premiérové výstavě aktivně podílely.

AG klub.cz má v současné době cca 35 členů a rozhodně by bylo dobře aby se základna rozrůstala. Amadiny Gouldové si své příznivce rozhodně zaslouží. Vždyť právě jejich chov, jako jednoho z mála druhů, nemá při dodržování jistých pravidel zvláštní nároky a zvládne jej i méně zkušený chovatel. Dokonce bych řekl, že se chovatelé právě na chovu Amadin gouldových spoustu věcí naučí. Obrovskou výhodou je, že k jejich chovu nejlépe vyhovují běžné panelákové teploty a chovné klece menších rozměrů. Tudíž není ani potřeba stavět prostorné voliéry. Navíc webové stránky AG klubu, nabízí spoustu informací, ale hlavně velice hodnotné diskusní fórum, ke kterému mají však přístup pouze členové klubu.

Výstavu posuzovali páni Jozef Piskora a Milan Cibulka.

(více foto AG klub.cz - Nymburk 2013)

Tomáš Prachař

Nahoru