- www.penkavy-nadherne.cz -

mutace astrilda bělolícího


Dalším velice oblíbeným, ale také hojně zastoupeným druhem astrildovitých pěvců v našich chovech je bezesporu dvě hnědé samičky Astrild bělolící. Mnohý chovatel by si mohl říci, jaké barevné mutace by se mohly objevit zrovna u těchto, tak skromě a přesto elegantně zbarvených ptáčků? Sám bych měl před několika lety stejný názor. Přesto jsem zhruba před třemi léty objevil na jedné zahraniční burze astrildy bělolící v "hnědé mutaci". Doslova mě uchvátili zvláště proto, že hnědá mutace jim opravdu sluší a rozhodně to není žádný mutační paskvil. Velikou a zároveň dost podstatnou výhodou této barevné mutace u astrildů bělolících je celkem zřetelný pohlavní dimorfismus (rozlišení pohlaví), což u přírodní formy činí nemalé potíže, hnědá samička hnědá samička kde s naprostou jistotou poznáme samečka pouze podle zpěvu. Musím se však přiznat, že jsem tenkrát nebyl na jejich cenu,která činila 160 euro/ks zrovna připraven, přesto jsem si řekl, že je musím do svého chovu dostat. Štěstí se na mne usmálo a hned za půl roku na té samé burze jsem na ně opět narazil. Tentokrát však u jiného chovatele. Mile mne překvapila také jejich cena, která klesla za tak krátkou dobu na 80 euro/ks. Koupil jsem tedy údajně nepříbuzný pár této hnědé mutace. Prodávající chovatel mi také popsal jakou dědičností diponuje tato mutace právě u astrildů bělolících. Pár jsem ve svém chovu rozdělil a následně spároval s mými přírodními jedinci. Dědičnost, kterou popsal původní chovatel se také potvrdila. hnědý sameček hnědý sameček Z následujících odchovů se mi podařilo získat několik hnědých samiček a několik štěpitelných samečků. Později jsem na jiné burze, v Německu sehnal ještě novou krev těchto hnědých astrildů bělolících. Chovatel který je tam nabízel byl jediným na této burze a jednalo se o jednu hnědou samičku a jednoho štěpitelného samečka. Oba kusy jsem tedy koupil. V současné době mám celkem slušný základ pro jejich další namnožení a zároveň udržení v našich chovech. Tito astrildi mají v mém chovu nezastupitelné místo již hezkou řádku let, zvláště pro svou mírumilovnou povahu, ale také pro celkem silný rodičovský pud, odchovat sami svá mláďata.
Ještě než se pustíme do popisu chovu hnědé mutace bych krátce odbočil.
V roce 2007 jsem totiž narazil na Výstavě EXOTA Olomouc na jedenoho vystaveného astrilda bělolícího zbarveného v mutaci "straka". Zda se jedná o pravou mutaci, která dále přenáší tuto vlastnost na své potomstvo nebo pouze o modifikaci, která mohla vzniknout z jakéhokoli důvodu pouze u tohoto jedince a tedy není dále přenosná, se mi nepodřilo zjistit. Hovořil jsem také s chovatelem který onoho astrilda vystavoval. Ten mi však sdělil, že veškeré pokusy o spárování tohoto jedince s ostatnímy protějšky vždy na něčem selhalo. Zda je toto zbarvení u astrilda bělolícího slušivé či nikolo posuďte samy:

astrild bělolící straka

Teď ale zpět k hnědé mutaci.
Jak se tedy nejlépe pustit do chovu této barevné mutace?
Takže hnědá mutace u astrildů bělolících disponuje recesivní dědičností vázanou na pohlaví. Jedná se tedy o běžný typ dědičnosti, kterému snadno porozumý i začínající chovatelé. V praxi to znamená, že samečkové mohou být jak hnědí, tak na hnědou štěpitelní, záleží na tom, je-li gen H (hnědý) přítomen na obou jejich pohlavních X chromozomech nebo pouze na jednom. V takovém případě by byl druhý X chromozom pro přírodní (značenou písmenem Z) a sameček by byl na hnědé pouze štěpitelný. Samičky mají jen jeden pohlavní X chromozom a druhý Y, který dědičnost vázanou na pohlaví nepřenáší, proto mohou být v tomto případě pouze hnědé a tedy nemohou být na hnědou štěpitelné.
Ideální složení páru, nejen pro začátečníky je
hnědý sameček x přírodní samička.
Pohlaví mladých od takto sestaveného páru je snadno určitelné, neboď všechno přírodně zbarvené jsou samečkové štěpitelné na hnědou a všechno hnědé jsou samičky.
U chovu této mutace je také potřeba dodržovat stejná pravidla jako v chovu jiných barevných mutací. To znamená, pokud možno nikdy nepárovat spolu dva jedince stejné mutace, protože se tak snižuje jejich vitalita a tím i následná použitelnost do dalšího chovu. Snažme se proto párovat vždy jednoho mutačního spolu se štěpitelným na mutaci nebo přírodního spolu s mutačním. Mutačních kusů sice nebude sto procentní počet, ale s takovými odchovy můžeme dále bez problémů pokračovat v chovu.
V genotypu budu používat pro označení hnědé mutace písmeno (H).
Jednoduchý genetický zápis pro hnědé astrildy bělolící bude vypadat takto:

Sameček - H H O O
Samička - H Y O O

Štěpitelnost bude pak označena pouze u samečka a to takto:

Sameček - Z H O O


Dále si názorně ukážeme příklad, jak vypočítat barevnost odchovů se začleněním hnědé mutace.


Postup pro výpočet vzhledu (fenotypu) a genotypu dané mutace

P - rodičovská generace

Vzhled (fenotyp)
1,0
přírodní
štěpitelný na hnědé
Faktory barev

1fZ+1fH+2fO


Genetický zápis

Z H O O


Gamety - pohlavní buňky

ZO, HO


Vzhled (fenotyp)
0,1
          Hnědá           
Faktory barev

1fH+Y+2fO


Genetický zápis

H Y O O


Gamety - pohlavní buňky

HO, YO


F1 - výpočet první finální generace

0,1/1,0
ZO
HO
HO
ZHOO
HHOO
YO
ZYOO
HYOO

! najeď myší na výsledná okénka !

Výsledky odchovů v procentech:

Samečkové:
Z H O O = přírodní / hnědé: 25%
H H O O = hnědá: 25%
samičky:
Z Y O O = přírodní: 25%
H Y O O = hnědá: 25%


Stejným způsobem můžeme dále kombinovat.

Nahoru